Gold Üye Reklam

 
Facebook
 
Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Genç yatırımcı ‘Burger’ sever

Genç girişimcilerin yeni yatırım alanı burger restoranları oluyor. Türkiye’de hızla yayılan burger restoranları kurumsal markalara ve zincir şubelere sahip. Bu alanda pazara iddialı giren BurgerSound markası da yıl sonuna kadar 10 yeni şube açmayı planlıyor.

YENİ markalar ve zincir şubelerle büyüyen dışarıda yeme-içme sektöründe son yılların trendi burger restoranları. Bu alanda birçok kurumsal marka hizmet verirken Türkiye’de özellikle genç nüfusun yoğun olduğu bölgelerde elde edilen cirolar hızla artıyor. Özellikle İstanbul ve İzmir gibi kentlerde peş peşe açılan burger restoranları sektörü bir anda büyüttü. Bu alanda hizmet veren BurgerSound markası da yıl sonuna kadar 10 yeni şube açmayı planlıyor. Şuan 5 şube ile hizmet verdiklerini anlatan BurgerSound Kurucusu Emir Çil, “Özellikle genç girişimciler bu alana büyük ilgi gösteriyor. Markanın franchise giriş bedeli 30 bin dolar” diyor. Emir Çil, bu alana yatırım yapacaklara sektör ve marka hakkında şu bilgileri veriyor:

NASIL BÜYÜDÜ?
- ABD’de başlayan hamburger çılgınlığı Amerikan ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Türkiye’de ise 1990’larda hamburger markaları göze çarpmaya başladı. Önde gelen hamburger zincirleri tek tek şubeler açmaya başladı. 
- Bugün Türkiye’de 40’a yakın kurumsal marka kendi zincir şubeleriyle hizmet veriyor.
- Hamburger alanında Türkiye, Avrupa’da çok önemli bir pazar konumuna geldi. 
- Yaşam hızı arttıkça, yeni nesil daha çok çalışıyor ve dışarıda yeme-içme kültürü artıyor. 
- Amerika’da yılda 15 milyar hamburger satılıyor. Yıllık küresel ticaret hacmi 70 milyar doları buluyor, milyonlarca çalışan istihdam ediliyor.

NE KADAR KAZANIRIM?
- Bugün franchise almak isteyen bir girişimci markaya isim hakkı bedeli olarak 30 bin dolar ödüyor. Ancak şu an ‘Bayim olur musun?’ adlı franchising fuarına özel, geçici süreliğine 20 bin dolara indirdik.
- Bunun dışında, anahtar teslim proje için metrekare başı fiyatı 2500 TL+KDV. Reklam ve bayilik bedeli olarak cirodan yüzde 3 pay alınmakta. Bunun dışında girişimciler her hangi bir ücret ödemiyorlar. 
- Gelir-gider dengesine baktığımızda ise bugün ortalama her restoranın 20-35 bin TL arasında malzeme hariç sabit gideri oluyor. 150 bin TL’lik bir ciro içinde 60 bin lira civarında bir kazanç elde etmek mümkün. 
- Markamıza yapılan bir yatırımın geri dönüş süresi ise 1.5 ile 2.5 yıl arasında değişmektedir.

TİCARİ DİSİPLİN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
BU alanda yapılan yatırımların önemine dikkat çeken BurgerSound Kurucusu Emir Çil, şöyle konuşuyor “Birlik olmak markayı önemli ölçüde büyütüyor. Bunun bilincinde ve bu anlayışla hareket etmeyi kişisel ticaret disiplinine yerleştirmiş, marka menfaatlerini kendi menfaatleriyle bir görebilen, marka ile birlikte kazandığını, markanın daha da güçlenmesi için harcayabilecek uyumlu bir iş ortaklığı aramaktayız. Franchising aldığınızda o marka isminin kurumsal kimliği için harcadığı fikirsel ve Ar-Ge’ye yönelik çalışma mesaisinin tümünü zamansal olarak satın alırsınız. Aklınızı kurumsallaşmaya değil, satışlarınıza vererek, daha kârlı bir işe imza atmış olmak mümkün.”

Kaynak Hürriyet Haber

 

Tarih : 15.12.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
 
Luvoco Gourmet Coffee

 
Lokman Aktar

 
Tostcuu

 
Viking Burgers

 
Bulgurium Bayilik

 
Girişimcilik
İş Fikri Olanlar, Gi..
MEK, İŞ-KUR, KOSGEB ve Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği uygulamalı girişimcilik kursu başlıyor. Her..
Devamı >
Genç yatırımcı ‘Burg..
Genç girişimcilerin yeni yatırım alanı burger restoranları oluyor. Türkiye’de hızla yayılan burger restoranları kurumsal..
Devamı >
Maliyetsiz Pazarlama..
Maliyetsiz Pazarlama, Yeni kurulan işletmenizin pazarlama aşaması için para harcaması gerekip gerekmediğini bilmelisi..
Devamı >
Genç kızların girişi..
Henkel’in saç bakım markası Gliss, genç kızları hayal kurmaya teşvik etmek ve girişimcilik konusunda cesaretlendirmek iç..
Devamı >
Girişimciler sertifi..
ADANA'da Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) ve KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirilen ve Adana Ümit Kaymak Aka..
Devamı >
Marka Olma Süreci ve..
Nasıl Marka Olunur? Marka en temel tanımıyla, mal veya hizmetlerinizin aynı alanda diğer hizmet verenlerden ayrılması..
Devamı >
ADÜ’lü gençlere usta..
“KOBİ’lerde Girişimcilik ve İnovasyonun Önemi” konulu etkinlik, Aydın İli Stratejik Planlama ve Yenilik Merkezi (AİSYEM)..
Devamı >
İstanbul Kişisel Gel..
Alanında uzman gerçek eğitimcilerden, profesyonel eğitimler alıp Cv'ne fark katmak istiyorsan bu zirve tam senlik. Ki..
Devamı >
Girişimcileri Şahlan..
Birçok girişimcinin iş ve istihdam oluşturma potansiyelini ortaya çıkarma fırsatı tanıyan ve bu yıl beşincisi düzenlenec..
Devamı >
Kadem'den “Uygulamal..
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği 30 kursiyere “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimi verdi. “Uygulama..
Devamı >
İEÜ öğrencilerine gi..
UYGULAMALI girişimcilik dersini başarıyla tamamlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, KOSGEB İzmir Güney Bö..
Devamı >
KOSGEB girişimcilik ..
KOSGEB girişimcilik sertifikası ile sahada aktif olarak iş kurma veya bir ortaklığa katılmak için gerekli eğitiminizi re..
Devamı >
İzmir'de Gençlere gi..
GÖZDE Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, gençlere  iş dünyasında zorluklarla baş etmenin yollarını anlatır..
Devamı >