Gold Üye Reklam

 
Facebook
 
Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Maliyetsiz Pazarlama Nasıl Yapılır?

Maliyetsiz Pazarlama,

Yeni kurulan işletmenizin pazarlama aşaması için para harcaması gerekip gerekmediğini bilmelisiniz. Para harcaması yapmada önemli olan daha çok nerede, ne zaman ve ne kadar yapılacağı ile ilgilidir. Öncelikle konunun derinliklerine inmeden önce ilk olarak pazarlama ile reklamı birbirinden ayrılmalıdır. Reklam, belirli bir hedef kitlesine yönelmektedir.

Reklam için her zaman planlama gerekir ve kabul edilmelidir ki para harcaması gerekir. Pazarlama ise daha bütünsel daha bütünsel bir kavramdır ve içinde markalaşma, iletişim ve halkla ilişkiler gibi şeyler barındırır. Pazarlama, müşterilerin her bir temas noktasında sizi algılamasının temelini oluşturan en büyük etkendir.

Yeni kurulmuş işletmeler oldukça az miktarda parayla bile etkili bir şekilde pazarlama yapabilmektedirler. Müşterileri çekmek ve müşteriler ile iletişim kurmak için blog yazıları yazılabilir. Araştırma içinde olarak kendi fikirlerinizi de bu bloglar içinde yayınlayabilir ve istediğiniz kadar az ya da çok yazabilirsiniz.

Pazarlama faaliyetleri arasında minimal faaliyetle yaptığınız başka faaliyetler de var. Eğer topluma hitap etme konusunda başarılı biriyseniz, sahip olduğunuz markanıza insanların sesini katmak istiyorsanız internet üzerinden sistem oluşturabilir ve buradan ekip kurarak işletmenize katkı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında tasarım yeteneğine de sahip olabilirsiniz. Eğer tasarım konusunda usta olduğunuz iddiasındaysanız çeşitli veri grafikleri üretip bunları internet sisteminize yükleyebilirsiniz.

Pazarlama her zaman zamana yatırım yapmayı gerektiren bir faaliyettir. Ancak pazarlamanın kendisi içinde zaman gereklidir. Zaman içerisinde beyin fırtınası yapmak, taslak hazırlamaları ve profesyonel seviyede içerik yayınlamak enerji gerektiren bir iştir. Burada püf nokta bu süreci yaratıcılıktan ödün vermeden sistematikleştirmektir.

Bu sürecin ilk adımı yayın takvimi belirlemekle başlar. Düzenli bir program oluşturmakta önemli bir roldür. Düzenli program her zaman takviminizde üretim moduna geçecek zamanın olmasını garantiler. Şirket pazarlama faaliyetlerini durumu ile paralel şekilde uygulamalıdır. Etkili pazarlama şirketlerinin büyük çaplı olması ve içerisinde bulunarak kaydettiği aşama ile kesinlikle paralel olmalıdır. Bu sebepten zamanlama oldukça büyük bir faktördür.

Şirketi kurduğunuz ilk günlerde kendinizi göstermek ve insanlar üzerinde bırakacağınız etki işletmeniz için oldukça büyük bir rol oynar. Eğer kurduğunuz işletme teknik tabanlıysa pazarlama altında kurduğunuz tüm alanlarda deneyim kazanmanız şarttır.

Yeni kurulan bir işletme için kendin yap yaklaşımını seçmeniz, müşterileriniz, ürün kullanımı ve pazarlama kampanyaları ile yarattığı etkinlikleri anlamanızı sağlayacaktır. Eğer doğru zamanda reklam ve pazarlama süreci oluşturursanız büyük takdir kazanmanıza hiçbir şey engel olamaz.

İşletme olarak belirleyeceğiniz hedefte her zaman gelişmek için çalışmalı ve yeniliklere açık olmalısınız. Maliyetsiz tüm bu faaliyetlerin bir başka benzersiz niteliği de var ve bu içerikler sonsuza kadar yaşamaktadırlar. Bu noktayı geliştirmek için ölümsüz olacak şeyler yaratmalısınız. Bunun ne anlama geldiğine bakacak olursak videolarınızın ne zaman izlendiğini, internet yayınınızın dinlendiğini ya da online sunumunuza göz gezdirdiği fark etmeden bu bilgilerin ebedi olduğunu kabul etmelisiniz.

İşletme için önemli olan bir diğer önemli nokta boşuna yapılan reklam harcamalarından kaçınmaktır. Reklam ajanslarına gönderilen devasa kartpostallara büyük reklam paraları harcamak mantık dışıdır. Boşa maceraya atılmaya hiç gerek yok. Bu tür yapılan reklamlar müsrifçe yapılan boş reklamlardır. Bu durum şirketin pazarlama alanına da olumsuz yansır. Üstelik kötü bir şekilde yürütülen kampanyanın ardından ürününüz iş yapmayabilir. İnternet üstünden seslendirme yaptırmak istiyorsanız serbest olarak çalışan bir bireyi  işe almak yaklaşık 10 seneye önceye dayanan bir kavramdır. O zamanlar internet sitesinden yapılan başka online mecrada görülebilecek başka bir yer olmadığından bu yaklaşım en başından başarısızlığın habercisiydi. Bu arama motoru pazarlama çalışmalarınız ve ya sosyal medyada profil açmada kullanılmasından önce olan bir süreçteydi. Pazarlama ve reklam ikilisinin içinde yaratıcılık ve zeka en başta gelen unsurdur. Zamanı iyi değerlendirmek mantıklı hareket etmek bu unsur içinde dikkat edilmesi gereken başlıca kurallardır. Algı yaratmak öngörülebilirlik ve devamlılık açısından büyük bir etki oluşturur. Özellikle de pazarlama işleminde zamanı boşa harcamak ve haybeye etmek işletme için büyük tehlikedir. Pazarlama harcamaları yapmada ticarette olan ufak tefek sırları araştırarak bunlar hakkında fikir sahibi olmakta oldukça önemlidir. Sistematik doğrultuda giden bir işletme hem pazarlama hem de reklam açısından doğru orantıda bir başarı elde edebilmektedir.

Tarih : 9.4.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
 
Luvoco Gourmet Coffee

 
Lokman Aktar

 
Tostcuu

 
Viking Burgers

 
Bulgurium Bayilik

 
Girişimcilik
İş Fikri Olanlar, Gi..
MEK, İŞ-KUR, KOSGEB ve Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği uygulamalı girişimcilik kursu başlıyor. Her..
Devamı >
Genç yatırımcı ‘Burg..
Genç girişimcilerin yeni yatırım alanı burger restoranları oluyor. Türkiye’de hızla yayılan burger restoranları kurumsal..
Devamı >
Maliyetsiz Pazarlama..
Maliyetsiz Pazarlama, Yeni kurulan işletmenizin pazarlama aşaması için para harcaması gerekip gerekmediğini bilmelisi..
Devamı >
Genç kızların girişi..
Henkel’in saç bakım markası Gliss, genç kızları hayal kurmaya teşvik etmek ve girişimcilik konusunda cesaretlendirmek iç..
Devamı >
Girişimciler sertifi..
ADANA'da Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) ve KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirilen ve Adana Ümit Kaymak Aka..
Devamı >
Marka Olma Süreci ve..
Nasıl Marka Olunur? Marka en temel tanımıyla, mal veya hizmetlerinizin aynı alanda diğer hizmet verenlerden ayrılması..
Devamı >
ADÜ’lü gençlere usta..
“KOBİ’lerde Girişimcilik ve İnovasyonun Önemi” konulu etkinlik, Aydın İli Stratejik Planlama ve Yenilik Merkezi (AİSYEM)..
Devamı >
İstanbul Kişisel Gel..
Alanında uzman gerçek eğitimcilerden, profesyonel eğitimler alıp Cv'ne fark katmak istiyorsan bu zirve tam senlik. Ki..
Devamı >
Girişimcileri Şahlan..
Birçok girişimcinin iş ve istihdam oluşturma potansiyelini ortaya çıkarma fırsatı tanıyan ve bu yıl beşincisi düzenlenec..
Devamı >
Kadem'den “Uygulamal..
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği 30 kursiyere “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimi verdi. “Uygulama..
Devamı >
İEÜ öğrencilerine gi..
UYGULAMALI girişimcilik dersini başarıyla tamamlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, KOSGEB İzmir Güney Bö..
Devamı >
KOSGEB girişimcilik ..
KOSGEB girişimcilik sertifikası ile sahada aktif olarak iş kurma veya bir ortaklığa katılmak için gerekli eğitiminizi re..
Devamı >
İzmir'de Gençlere gi..
GÖZDE Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, gençlere  iş dünyasında zorluklarla baş etmenin yollarını anlatır..
Devamı >