Gold Üye Reklam

 
Facebook
 
Üye Panel
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Marka Olma Süreci ve Nasıl Marka Olunur?

Nasıl Marka Olunur?

Marka en temel tanımıyla, mal veya hizmetlerinizin aynı alanda diğer hizmet verenlerden ayrılmasını sağlayan işaretlerdir. Yatırım yaptığınız alanda, kurduğunuz şirkette ya da oluşturduğunuz üründe bir marka olabileceğiniz gibi belli bir alanda kişisel bir marka da olabilirsiniz isminizle. Bu stand-up denilince akla Cem Yılmaz’ın gelmesi gibi. Sizler de belli bir alan/ bölge, çevre içerisinde o işin ehli ya da o sektörün iyisi olarak kabul edilebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar söz konusudur. Bunun için, hem iç hem de dış imaj oluşturmanız lazım. Bahsedeceğimiz maddeler sayesinde daha büyük kitlelere de hitap edebilme olanağına sahip olabilirsiniz.

Marka Olmak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle kesinlikle özgün olun ve kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. İmaj çizmek ve olumlu geri bildirimler almak pek tabii önemlidir ama bunu mutlaka sahte olarak değil, kendiniz gibi yapmalısınız. Bu aynı zamanda güven vermeniz açısından da önemlidir. İş yaptığınız insanlar için bu şekilde devamlılık kazanabilir ve iyi bir konumda sabitleşebilirsiniz. Bunun için gerekli olanlardan biri de insanlarla iletişiminizin kuvvetli olmasıdır. Aynı şekilde müşterilerle ilişkinizde iyi olmalı. Hitabetiniz ve diksiyonunuz insanların sizi olumlu tanımlara dahil etmesini sağlayacaktır. İletişim konusu, şu an için size önemli bir nokta gibi gelmeyebilir fakat hem müşterilerinizde sadakat oluşturmak hem de işiniz sürecinde meslektaşlarınızla ya da tedarikçileriniz gibi sürekli alış veriş durumunda olduğunuz insanlarla güçlü bir bağ kurmak asına önemlidir. Bunun için gerekirse ders alabilirsiniz.
Bulunduğunuz sektörün içerisinde düşünün kesinlikle. Hangi alanda olursanız olun ya da hangi iş için emek verirseniz verin, insanların üzerinde iyi bir etki bırakmak için o alana odaklanmış olmanız önemlidir. Bir diğer önemli nokta da, yeniliklere açık olmanız. Sürekli olarak gündemi ve trendleri takip edin. Ve bunları alanınız izin verdiği sürece kendinize de uygulayın. Emin olun, farkı göreceksiniz. Bu aynı zamanda size popülerlik ve modernlik de katacak. Gündemi takip etmenizin bir diğer yararı da insanların gözünde o konuda bir lider sıfatına bürünmenizi sağlar. Böylece çalıştığınız alanla daha da bütünleşir ve bir odak noktası haline gelirsiniz.

 

Marka Olmada İnternetin Önemi
Bahsettiğimiz dikkat edilmesi gereken noktalar kapsamında, sizlere, yenilikleri takip etmenizi, kendiniz gibi olmayı ve iletişime önem vermeniz gerektiğini belirtmiştik. Bu noktaların başarılı olması için internet kullanımı da günümüzde çok önemlidir. Çok eski, babadan oğula geçen kaliteli restoranlar ya da tarihi kurumlar bile artık sosyal medyada aktif konumdalar. Sosyal medya ve internet kullanımının önemli olduğunu herkesin kabul ettiği bu dönemde, sizler de ister kendi adınıza isterseniz de sahip olduğunuz işletmeler adına kişisel ya da kurumsal hesaplar açmalısınız. Bunları da iyi bir üslupla, düzgün aralıklarla yapacağınız paylaşımlarla kullanmalısınız. Yanı sıra popüler olan sosyal medya hesapları üzerinden de tanıtım yaptırabilirsiniz. Markanızın bilinirliği ve güvenilirliğini sağlamak için doğru bir iletişim kanalı ve iletişim dili tercih etmelisiniz.

Marka İmajınızı Doğru Sağlamak
Yazımızın ilk kısmında bahsettiğimiz gibi marka imajı iç ve dış olmak üzere iki ana şekilde oluşturulmaya başlanır. Dış imajınızda tüm fiziki özellikler ön plana çıkmaktadır. Bunun için hedef kitlenizi iyi analiz etmiş olmanız lazım. Reklam, sponsorluk, medya ilişkileri gibi seçeneklerle bu imajınızı kuvvetlendirmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde sektör içerisinde yaptığınız işe göre ön plana çıkmanız için de, rakiplerinizi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu sayede doğru stratejilerle ön plana çıkıp bir adım önde olabilirsiniz. Çok sıradan birçok kurumun ya da kişinin yaptığı bir işi yapıyor dahi olsanız küçük bir inovatif hareketle rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz.
Peki, iç imaj için ne yapmalı derseniz, burada da diğeriyle benzer şeyler söyleyebiliriz. Zaten birbirinden bağımsız düşünemeyiz. Fakat bu noktada müşterilerle olan ilişkiler daha ön planda. Müşteri ilişkilerini sağlamak ve müşteri memnuniyetini her daim devam ettirebilmek oldukça önemlidir. Bu şekilde müşteri sadakatini yakalar ya da markanızın adını geçince sizi tercih eden müşteri grubunu elde etmiş olursunuz. Aynı şekilde herhangi bir sorun ya da istek karşısında da takınacağınız tutum sizin için son derece iyi bir sınav olacaktır.

Tarih : 9.4.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
 
Luvoco Gourmet Coffee

 
Lokman Aktar

 
Tostcuu

 
Viking Burgers

 
Bulgurium Bayilik

 
Girişimcilik
İş Fikri Olanlar, Gi..
MEK, İŞ-KUR, KOSGEB ve Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği uygulamalı girişimcilik kursu başlıyor. Her..
Devamı >
Genç yatırımcı ‘Burg..
Genç girişimcilerin yeni yatırım alanı burger restoranları oluyor. Türkiye’de hızla yayılan burger restoranları kurumsal..
Devamı >
Maliyetsiz Pazarlama..
Maliyetsiz Pazarlama, Yeni kurulan işletmenizin pazarlama aşaması için para harcaması gerekip gerekmediğini bilmelisi..
Devamı >
Genç kızların girişi..
Henkel’in saç bakım markası Gliss, genç kızları hayal kurmaya teşvik etmek ve girişimcilik konusunda cesaretlendirmek iç..
Devamı >
Girişimciler sertifi..
ADANA'da Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) ve KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirilen ve Adana Ümit Kaymak Aka..
Devamı >
Marka Olma Süreci ve..
Nasıl Marka Olunur? Marka en temel tanımıyla, mal veya hizmetlerinizin aynı alanda diğer hizmet verenlerden ayrılması..
Devamı >
ADÜ’lü gençlere usta..
“KOBİ’lerde Girişimcilik ve İnovasyonun Önemi” konulu etkinlik, Aydın İli Stratejik Planlama ve Yenilik Merkezi (AİSYEM)..
Devamı >
İstanbul Kişisel Gel..
Alanında uzman gerçek eğitimcilerden, profesyonel eğitimler alıp Cv'ne fark katmak istiyorsan bu zirve tam senlik. Ki..
Devamı >
Girişimcileri Şahlan..
Birçok girişimcinin iş ve istihdam oluşturma potansiyelini ortaya çıkarma fırsatı tanıyan ve bu yıl beşincisi düzenlenec..
Devamı >
Kadem'den “Uygulamal..
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği 30 kursiyere “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimi verdi. “Uygulama..
Devamı >
İEÜ öğrencilerine gi..
UYGULAMALI girişimcilik dersini başarıyla tamamlayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, KOSGEB İzmir Güney Bö..
Devamı >
KOSGEB girişimcilik ..
KOSGEB girişimcilik sertifikası ile sahada aktif olarak iş kurma veya bir ortaklığa katılmak için gerekli eğitiminizi re..
Devamı >
İzmir'de Gençlere gi..
GÖZDE Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, gençlere  iş dünyasında zorluklarla baş etmenin yollarını anlatır..
Devamı >